LU un "Latvijas Finieris" uzsāk vērienīgu pētījumu par meža nozares attīstību

Author
Latvijas Universitāte

28. janvāris, 2025. gads

Lai analizētu Latvijas meža nozares ekonomisko, sociālo un ekoloģisko ilgtspēju, Latvijas Universitāte (LU) sadarbībā ar AS “Latvijas Finieris” uzsākusi vērienīgu pētījumu, kurā iecerēts sagatavot līdzsvarotas attīstības scenārijus, kas veicinātu nozares ilgtspējīgu izaugsmi un tās konkurētspēju nacionālā un starptautiskā līmenī.

csm_forest-6926059_1920_4ed7faac25.jpg
Foto: Thilo Becker, Pixabay.

Latvijas meži klāj vairāk nekā pusi no valsts teritorijas un šī nozare veido 4–6% no iekšzemes kopprodukta. Nozarē strādā ap 40 000 cilvēku. Vienlaikus meži ir būtisks resurss bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un klimata mērķu sasniegšanai.

“Šis pētījums ir nozīmīgs solis ceļā uz ilgtspējīgas meža nozares attīstību, kur ekonomiskā izaugsme tiek apvienota ar ekoloģisko līdzsvaru un sabiedrības labklājības veicināšanu," uzsāktā darba nozīmi uzsver pētījuma zinātniskais vadītājs, LU Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes lektors Mārtiņš Danusēvičs.

Pētījuma nozīmīgumu pastiprina tā starpdisciplinārā pieeja, ko nodrošina LU daudzpusīgā akadēmiskā un pētnieciskā darbība, kā arī studiju virzienu spektrs. LU apvieno zināšanas un ekspertīzi ekoloģisko, ilgtspējas, ekonomisko un juridisko aspektu izpētē, veidojot visaptverošu skatījumu uz nozares attīstību. Šāda pieeja ļauj ne tikai analizēt mežsaimniecības ietekmi uz ekonomiku un ekosistēmu pakalpojumiem, bet arī izstrādāt risinājumus, kas atbilst tiesiskajam regulējumam un nodrošinās Latvijas izaugsmi un sabiedrības labklājību ilgtermiņā.

Mūsdienu ekonomiskā attīstība vairs nav iedomājama bez datos balstītas pieejas, kas ļauj pieņemt stratēģiski pārdomātus un ilgtermiņā efektīvus lēmumus. Šāds visaptverošs pētījums ir unikāla iespēja stiprināt Latvijas meža nozares nākotnes konkurētspēju, vienlaikus rūpējoties par dabas resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu. Sadarbība ar Latvijas Universitāti nodrošinās ne tikai teorētisko zināšanu un praktiskās pieredzes apvienošanu, bet arī radīs iespēju izstrādāt risinājumus, kas sniedz ieguldījumu Latvijas ekonomiskās attīstības transformēšanā, tā veicinot Latvijas ekonomikas ilgtspējīgu izaugsmi kopumā,” uzsver “Latvijas Finiera” valdes loceklis Māris Būmanis.

Projektā “Latvijas meža nozares līdzsvarotas attīstības potenciāla ekonomiskais novērtējums un attīstības scenāriji” pētnieki ieplānojuši analizēt spēkā esošo normatīvo regulējumu un tā ietekmi uz ekonomiku un ekosistēmu pakalpojumiem, izzināt ārvalstu pieredzi ilgtspējīgas mežsaimniecības jomā un pielāgot to Latvijas apstākļiem, kā arī modelēt attīstības scenārijus, kas līdzsvaro ekonomiskos, ekoloģiskos un sociālos aspektus, nodrošinot ilgtermiņa labklājību un resursu saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

Projekta rezultātā tiks izstrādāti detalizēti attīstības scenāriji, kas aptvers dažādus pieejas modeļus, sākot no intensīvas ekonomiskās izaugsmes līdz pat konservācijas stratēģijām. Papildus tiks piedāvāti arī konkrēti ieteikumi politikas veidotājiem normatīvā regulējuma pilnveidei un nozares stratēģijas izstrādei.

Pētījuma rezultātus plānots prezentēt 2025. gada vasarā, iesaistot nozares ekspertus, politikas veidotājus un sabiedrības pārstāvjus. Paredzēta arī zinātniskas publikācijas izstrāde un starptautiskas konferences norise, kas stiprinātu Latvijas vārdu globālajā ilgtspējīgas mežsaimniecības diskusijā.

saistītie raksti

zinātne medicīna

Olu čaumalas pārtop augstas pievienotās vērtības produktos

Katru gadu tiek saražoti desmitiem miljonu tonnu olu no kurām vairākus miljonus tonnu sastāda olu čaumalas. Lai gan olu čaumalas tiek uzskatītas par bezvērtīgām un lielākoties tiek izmestas atkritumos, tās var kalpot par izejmateriālu augstas pievienotās vērtības produktu iegūšanai.   …

Latvijas Zinātnes padome

17. aprīlis, 2025. gads

finansējums zinātne

BioPhoT aicina zinātniekus pieteikties pirmajam inovāciju projektu konkursam

Valsts Pētījumu programmas projekts BioPhoT paredz ilgtermiņa starpdisciplināras pētniecības un inovāciju platformas izveidošanu, kas līdz 2032. gadam īstenos pētniecības un inovāciju projektus: viedās specializācijas stratēģijas jomā – biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un …

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

11. aprīlis, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas

Kaulu implanti no koka. Latvijas pētnieki meklē alternatīvu titānam

Latvijas pētnieki plāno izstrādāt kaulu implantus no koka. Līdz šim šajā jomā nepārspēts ir titāns. Tomēr metāla implantam ir trūkumi – tas var veicināt atkārtotus lūzumus un arī rada neērtības pacientiem. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) inovatīvajā projektā sadarbojas ar Latvijas Valsts koksnes …

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

9. aprīlis, 2025. gads

zinātne

Izsludināts pirmais “BioPhoT” pētniecības un inovāciju projektu konkurss – pieejami 6 miljoni eiro

Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) sadarbībā ar Latvijas vadošajām zinātniskajām institūcijām izsludina pirmo pētniecības un inovāciju projektu (PIP) konkursu platformas “Biomedicīnas un fotonikas pētniecības platforma inovatīvu produktu radīšanai” (“BioPhoT”) ietvaros. Pieteikumu iesnieg…

Latvijas Universitāte

9. aprīlis, 2025. gads