Koksnes ķīmijas institūta pētnieki attīsta jaunus bionoārdāmus šķiedru iepakojuma materiālus

Author
Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts

14. februāris, 2025. gads

zinātne pētījumi

Piesaistot finansējumu, Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts (KĶI) un SIA V.L.T. izstrādājuši inovatīvas un uz zināšanām bāzētas metodes un tehnoloģijas, kā arī radījuši inovatīvus iepakojuma materiālus.

520104__67aeebb9294bd.jpg
LVKĶI publicitātes foto.

KĶI kopā ar SIA V.L.T. ir izstrādājuši jaunus bionoārdāmus šķiedru iepakojuma materiālus, kas piedāvā alternatīvu tradicionālajām plastmasas iepakojuma metodēm, vienlaikus pielāgojot esošajām papīra un presēta kartona ražošanas tehnoloģijām.

Pētnieku ieguldījums

Projektu īstenojuši Dr. chem. Laura Andže, Dr. biol. Ilze Irbe un Dr. sc. ing. Inese Filipova. Sadarbojoties LVKĶI un SIA V.L.T., attīsta jaunas metodes bionoārdāmo materiālu iegūšanai un to pielietojumam iepakojumā. Projekta ietvaros radīti olu kastīšu prototipi ar īpaši paaugstinātām mitrumizturības īpašībām, izmantojot hitozāna piedevu, kas nodrošina alternatīvu plastmasas iepakojuma materiāliem.

520104__67aeebb4d5816.jpg
LVKĶI publicitātes foto.
Pētniecības un eksperimentālās attīstības darbs ir balstīts uz:
  • Inovatīvām metodēm, kas ļauj pārstrādāt dažādus lignocelulozes resursus ilgtspējīgos materiālos.
  • Ilgtspējīgas ķīmijas risinājumiem, lai nodrošinātu videi draudzīgus iepakojuma risinājumus.
  • Esošās papīra un kartona rūpniecības pielāgošanu, lai veicinātu jaunu bionoārdāmu materiālu izmantošanu.
520104__67aeebbb6a97a.jpg
LVKĶI publicitātes foto.
Rezultāti un ieguvumi

Šī inovācija jau ir saņēmusi atzinību gan Latvijā, gan starptautiski. Projekts ir arī veiksmīgi ieguvis Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu, kas palīdz turpināt izstrādi un paplašināt pētījumus.

saistītie raksti

zinātne medicīna

Olu čaumalas pārtop augstas pievienotās vērtības produktos

Katru gadu tiek saražoti desmitiem miljonu tonnu olu no kurām vairākus miljonus tonnu sastāda olu čaumalas. Lai gan olu čaumalas tiek uzskatītas par bezvērtīgām un lielākoties tiek izmestas atkritumos, tās var kalpot par izejmateriālu augstas pievienotās vērtības produktu iegūšanai.   …

Latvijas Zinātnes padome

17. aprīlis, 2025. gads

zinātnes komunikācija zinātnes politika pētījumi

Pētījuma rezultāti: 68% iedzīvotāju uzticas zinātnei un zinātnieku viedoklim

Latvijas iedzīvotāju interese par zinātni saglabājas stabila – to apliecina sabiedriskās domas monitorings, ko pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtījuma veic reizi divos gados. Pētījums sniedz visaptverošu ieskatu sabiedrības attieksmē, līdzdalībā un interesē par zinātni, kā arī ļauj …

researchLatvia | Izglītības un zinātnes ministrija

16. aprīlis, 2025. gads

finansējums zinātne

BioPhoT aicina zinātniekus pieteikties pirmajam inovāciju projektu konkursam

Valsts Pētījumu programmas projekts BioPhoT paredz ilgtermiņa starpdisciplināras pētniecības un inovāciju platformas izveidošanu, kas līdz 2032. gadam īstenos pētniecības un inovāciju projektus: viedās specializācijas stratēģijas jomā – biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un …

Latvijas Organiskās sintēzes institūts

11. aprīlis, 2025. gads

zinātne tehnoloģijas

Kaulu implanti no koka. Latvijas pētnieki meklē alternatīvu titānam

Latvijas pētnieki plāno izstrādāt kaulu implantus no koka. Līdz šim šajā jomā nepārspēts ir titāns. Tomēr metāla implantam ir trūkumi – tas var veicināt atkārtotus lūzumus un arī rada neērtības pacientiem. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) inovatīvajā projektā sadarbojas ar Latvijas Valsts koksnes …

Viktors Demidovs | Latvijas Radio

9. aprīlis, 2025. gads