Irbenē esošā infrastruktūra ir nozīmīga gan valsts, gan starptautiskā mērogā

Author
Ventspils Augstskola

7. februāris, 2025. gads

Š.g. 6. februārī Ministru prezidente Evika Siliņa un izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša devās vizītē uz Ventspils Augstskolas (VeA) inženierzinātņu institūtu "Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs" (VSRC), lai pārrunātu Latvijas iespējas tehnoloģiju jomā. Pēc viesošanās VeA VSRC Ministru prezidente E. Siliņa un ministre A. Čakša uzsvēra, ka Irbenē esošā infrastruktūra ir ļoti nozīmīga gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī.

Starptautiskais radioastronomijas centrs ir viena no vadošajām zinātniskajām institūcijām Ziemeļeiropā, kas specializējas kosmosa tehnoloģijās un radioastronomijā.

1738920036153.jpg
Delegācijas pārstāvji. Foto: Krists Kūla, Ventas Balss.

Vizītes sākumā Ministru prezidentei un izglītības uz zinātnes ministrei tika izrādīta Irbenē esošā zinātnes infrastruktūra un, kā norādīja Ministru prezidente Evika Siliņa: “Tas, kas te ir izdarīts, ir paveikts uz entuziasma pamata, un ir neiedomājami milzīgs ieguldījums gan Latvijas, gan Eiropas zinātnē! Šis valstij ir ļoti svarīgs infrastruktūras objekts un ir jāsaprot, kā sadalām budžetu, lai attīstītu šāda mēroga zinātnes infrastruktūru. Svarīgi ir zinātnieki, tie cilvēki, kas šeit iegulda savas zināšanas un to potenciālu nedrīkst pazaudēt!”

VeA rektors Andris Vaivads uzsver: “Ministru prezidentes un izglītības un zinātnes ministres vizīte ir apliecinājums valdības augstajam vērtējumam Latvijas lielākās zinātniskās infrastruktūras pienesumam pasaules līmeņa zinātniskajā darbībā, augstākajā izglītībā, komercializācijā un aizsardzībā. Tāpat tas ir apliecinājums valdības vēlmei nodrošināt šī kompleksa ilgtspējīgu darbību un attīstību, kā arī vairot tā atdevi Latvijai.”

1738920036158.jpg
VSRC direktors Mārcis Donerblics iepazīstina ar inženierzinātņu institūta darbību. Foto: Krists Kūla, Ventas Balss.

Vērtējot gan to, kas jau sasniegts, gan lielo VSRC zinātnes potenciālu starptautiskā mērogā un arī VeA nozīmi reģiona attīstībā, izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša atzina: “Augstskolai Ventspilī ir jābūt! Tās pienesums reģionam ir nenoliedzami ļoti nozīmīgs.” Savā prezentācijā VeA rektors atzīmēja lielo augstskolas nozīmi reģiona ilgtspējīgai attīstībai un ieskicēja finanšu izaicinājumus, ar kuriem saskaras augstākās izglītības iestādes.

Šī vizīte bija ļoti nozīmīga, jo iepriekš ne E. Siliņa, ne A. Čakša nebija apmeklējušas Irbenē esošo zinātnes infrastruktūru un abas atzina, ka paveikts neiedomājams darbs saglabājot un attīstot to. Vizītē tika prezentēti arī zinātnes sasniegumi un iespējamie nākotnes projekti gan Mēness misijās, gan sadarbībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru, gan ASV zinātnes institūcijām, kuras atzinušas VRSC lielo potenciālu kosmosa tehnoloģijās un kosmosa pētniecībā. Vizītē piedalījās arī VeA Padomes priekšsēdētājs Kristaps Klauss, Ventspils Valstspilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš, priekšsēdētāja vietnieks Guntis Blumbergs, VSRC direktors Mārcis Donerblics, kā arī citi pašvaldības, augstskolas, VRSC un ministriju darbinieki.

 

RL titulattēli (5).png
VeA inženierzinātņu institūts "Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs".
Par VeA VSRC

VSRC ir zinātnes izglītības centrs, kas specializējies augstas kvalitātes nākotnes pētniecisko pakalpojumu īstenošanā kosmosa tehnoloģiju un signālapstrādes zinātnes jomās. Irbenes radioantenu komplekss tika dibināts 1967. gadā kā slepens Padomju astronomijas un sakaru centrs, lai izspiegotu saziņu rietumos. 1994. gada vasarā institūtu izveidoja kā Latvijas Zinātņu akadēmijas struktūrvienību ar nosaukumu "Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs". Divus gadus vēlāk VSRC tika reorganizēts par valsts zinātnisku bezpeļņas organizāciju, sabiedrību ar ierobežotu atbildību, bet 2004. gadā to iekļāva VeA sastāvā kā augstskolas zinātnisko institūtu.

saistītie raksti

kosmoss

Skolotājiem Latvijā iespējams piedalīties Eiropas Kosmosa aģentūras tiešsaistes konferencē

Jau šobrīd atvērta reģistrācija Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) tiešsaistes konferencei “Māci, izmantojot kosmosa nozari” (Teach with Space), kas notiks 2025. gada 9. un 10. jūlijā. Konferencē piedalīties var arī skolotāji no Latvijas, un tā ir pilnīgi bez maksas. Konferences ietvaros apmekl…

Eiropas Kosmosa aģentūra

11. aprīlis, 2025. gads

kosmoss tehnoloģijas

“NRG Solutions” uzņem inkubācijas programmā “ESA BIC Latvia”

Kosmosa tehnoloģiju uzņēmums "NRG Solutions" ir uzņemts Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centrā Latvijā "ESA BIC Latvia" atbalsta programmā. Šis ir pirmais uzņēmums, kas uzņemts inkubācijas programmā – kopumā piecu gadu laikā plānots atbalstīt vismaz 12 jaunuzņēmumus. "NRG …

ESA BIC Latvia | Labs of Latvia

4. aprīlis, 2025. gads

kosmoss

Latvija un Ukraina stiprina savstarpējo sadarbību kosmosa jomā

Vakar, 26. martā, Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), Ekonomikas ministrija un Ukrainas valsts Kosmosa aģentūra parakstīja saprašanās memorandu, lai stiprinātu sadarbību kosmosa izpētes un izmantošanas jomā. IZM valsts sekretāra pienākumu izpildītājs Jānis Paiders …

researchLatvia

26. marts, 2025. gads

kosmoss tehnoloģijas

Kosmosa tehnoloģiju jaunuzņēmumus aicina pieteikties inkubācijas programmai

Latvijas kosmosa tehnoloģiju jaunuzņēmumi var pieteikties Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centra “ESA BIC Latvia” inkubācijas programmai. Nākamo piecu gadu laikā paredzēts atbalstīt 12 jaunuzņēmumus, katram piešķirot 60 tūkstošu eiro finansējumu, kā arī nodrošinot mentoringu, konsultā…

Labs of Latvia | ESA BIC Latvia

21. marts, 2025. gads