Latvijas un Igaunijas kartupeļu zinātnieku ilggadējā sadarbība sasniegusi jaunu pavērsienu. Sadarbība abu valstu zinātnisko institūtu šobrīd kopīgi realizētajā projektā MainPotRe mudinājusi uzsākt kartupeļu ģenētisko resursu drošības kolekciju veidošanu. Novembra sākumā METK rīkotajā starptautiskajā sanāksmē abu valstu gēnu bankas pirmo reizi apmainījās ar kartupeļu in vitro drošības dublikātiem, lai nodrošinātu šķirņu saglabāšanu paralēli abās valstīs.
7. novembrī Pajusi muižā notika projekta MainPotRe partneru seminārs kopā ar mērķa grupām. Svinīgā ceremonijā abu valstu pārstāves Kristīna Lānemeta (Kristiina Laanemets) no METK un Ilze Dimante (AREI) parakstīja vienošanos par pirmo piecu šķirņu paraugu apmaiņu, lai tos saglabātu kā kartupeļu augu drošības kopijas in vitro.
"Esmu gandarīta, ka mūsu institūtu sadarbības rezultātā ir notikusi kartupeļu ģenētisko resursu drošības dublikātu apmaiņa. Šī iniciatīva stiprinās pārtikas drošību un saimnieciskā mantojuma saglabāšanu mūsu valstīs," sacīja Agroresursu un ekonomikas institūta vadošā pētniece Ilze Dimante.
“Mūsu valstu gēnu banku ilgstošā un arī draudzīgā sadarbība ir liels ieguvums Igaunijai un Latvijai. Savstarpēji palīdzot varam nodrošināt, ka kaimiņvalstī tiek droši saglabātas abu valstu unikālās kartupeļu šķirnes,” piebilda METK vadošā pētniece Kristīna Lānemeta.
MainPotRe projekts saņem Eiropas Savienības finansiālu atbalstu Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021-2027. gadam ietvaros.