DU entomologs jaunatklāto vaboli "Doliops kaupersi" nosauc par godu mūziķim Kauperam

Author
Daugavpils Universitāte / Delfi.lv

13. februāris, 2025. gads

dabaszinātnes pētījumi

Tradicionāli pieņemts, ka zinātnieks, kurš pirmais apraksta jaunatklātu sugu, iegūst tiesības tai piešķirt nosaukumu. Šī prakse turpināta ar jaunu koksngraužu sugu, kas sastopama Filipīnu arhipelāgā, un tagad nes latīnisko nosaukumu Doliops kaupersi, tā godinot latviešu mūziķi Renāru Kauperu.

Jaunā suga aprakstīta un nosaukta Latvijas biologa, Daugavpils Universitātes rektora, profesora Arvīda Barševska vadībā.

"Pienācis laiks pagājušā gada jubilāra Renāra Kaupera vabolei! 2024. gada beigās aprakstīts jauns koksngrauzis Doliops kaupersi, ko es veltīju Renāram Kauperam," raksta entomologs Dr. biol. A. Barševskis.

Duolips kaupersi DU.png
Jaunā koksngraužu suga Doliops kaupersi Barševskis, 2024. Attēls: A. Barševskis.

Doliops kaupersi izceļas ar zeltainzaļām krāsām un mīt Mindanao salas Sarangai džungļos. Visas Doliops ģints sugas raksturo ierobežots izplatības areāls, tādēļ tiek pieņemts, ka arī D. kaupersi ir sastopama tikai šajā reģionā. Vabole apdzīvo koku vainagus un barojas ar lapām, taču par tās bioloģiju vēl nav informācijas.

Profesors Barševskis arī iepriekš jaunatklātām sugām piešķīris latviešu kultūras personību vārdus. Agrāk viņš nosaucis sugas par godu Raimondam Paulam, Imantam Ziedonim, Jānim Streičam un citiem.

Sugas apraksts un taksonomiskais raksturojums publicēts zinātniskajā izdevumā Baltic Journal of Coleopterology.

saistītie raksti

zinātnes komunikācija zinātnes politika pētījumi

Pētījuma rezultāti: 68% iedzīvotāju uzticas zinātnei un zinātnieku viedoklim

Latvijas iedzīvotāju interese par zinātni saglabājas stabila – to apliecina sabiedriskās domas monitorings, ko pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtījuma veic reizi divos gados. Pētījums sniedz visaptverošu ieskatu sabiedrības attieksmē, līdzdalībā un interesē par zinātni, kā arī ļauj …

researchLatvia | Izglītības un zinātnes ministrija

16. aprīlis, 2025. gads

dabaszinātnes

Aprīļa personība Artūrs Škute: ar rūpēm par Latvijas bioloģiskajiem resursiem 

Ūdens resursu aizsardzība un bioloģiskās daudzveidības saglabāšana kļūst arvien aktuālāka gan zinātniekiem, gan sabiedrībai. Nozīmīgu ieguldījumu šajā jomā sniedz Daugavpils Universitātes (DU) profesors Dr. biol. Artūrs Škute, kurš jau vairāk nekā trīsdesmit gadus veltījis pētniecībai, akadēmiskaja…

research Latvia

14. aprīlis, 2025. gads

dabaszinātnes

Ar feromonu slazdiem prognozēs egļu astoņzobu mizgrauža postījumu risku šogad

Lai mazinātu egļu astoņzobu mizgrauža izplatību, mežu īpašniekiem no 1. aprīļa jāievēro saimnieciskās darbības ierobežojumi. Pētnieki sākuši izvietot arī feromonu slazdus, un pirmās prognozes par egļu kaitēkļa izplatību varēs noteikt maija vidū. Tikmēr mežu īpašniekiem informācija par nogabaliem, k…

Sintija Ambote | Latvijas Radio Ziņu dienests

1. aprīlis, 2025. gads

pētījumi granti

LU Cietvielu fizikas institūtā top atklājumi un tehnoloģijas, kas mainīs cilvēku ikdienu

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI) pēdējos 8 gados ir piedzīvojis strauju izaugsmi, kļūstot par būtisku spēlētāju starptautiskajā zinātnes un inovāciju vidē. Institūta finanšu apgrozījums ir trīskāršojies (no 3 uz 9M EUR gadā),  bet starptautisko projektu piesaiste pie…

Līga Ūdre, LU Cietvielu fizikas institūts

27. marts, 2025. gads