Daugavpils Universitāte (DU) ir viens no vadošajiem zinātnes centriem Latgales reģionā, kas mērķtiecīgi attīsta starptautiski konkurētspējīgu pētniecības vidi. DU pētnieku darbs veicina ne vien Latvijas zinātnes izaugsmi, bet arī stiprina reģionālās inovāciju ekosistēmas, sekmējot zināšanu apriti, sadarbību un sabiedrības ilgtspējīgu attīstību.
2025. gadā DU kā viena no pirmajām 12 zinātniskajām institūcijām ir kļuvusi par Member of researchLatvia – Izglītības un zinātnes ministrijas veidotā zinātnes komunikācijas portāla vēstnesi, tādējādi apliecinot universitātes nozīmīgo lomu Latvijas zinātnes attīstībā. DU ieguldījums ir īpaši akcentēts šā gada ceļojošajā izstādē un kalendārā “Zinātne Latvijai 2025”.
Šajā iniciatīvā piedalās 12 Latvijas zinātnes izcilības, pārstāvot vadošās pētniecības institūcijas un apliecinot Latvijas vietu Eiropas Pētniecības telpā. Starp 2025. gada kalendārā iekļautajiem zinātniekiem ir arī Dr. biol. Artūrs Škute, DU Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta profesors, kura pētnieciskā darbība saistīta ar ūdens ekosistēmu ilgtspējību, bioloģisko daudzveidību un vides procesu izpēti.
Kā pats profesors saka: "Zinātne dara prātus un pasauli gaišākus. Dažreiz esmu Holmss, bet brīžiem jūtos kā Vatsons. Šīs fantastiskās sajūtas sniedz jaunas zināšanas, kas paplašina horizontus un dara mūs laimīgus."

DU ir izglītības un pētniecības iestāde Latvijā, kas īsteno daudznozaru un starpdisciplināru zinātnisko darbību, balstoties uz trim stratēģiskās specializācijas virzieniem: dabaszinātnēm, sociālajām zinātnēm, kā arī humanitārajām un mākslas zinātnēm.
Universitātes pētniecības infrastruktūru veido divi zinātniskie institūti:
kuros strādā vairāk nekā 70 kvalificēti pētnieki un vadošie pētnieki, sekmējot augstvērtīgu pētniecības rezultātu tapšanu un integrāciju starptautiskajā zinātnes telpā.
DU ir piešķirtas promocijas tiesības deviņās zinātnes nozarēs, un šobrīd universitātē studē 124 doktoranti, kuri aktīvi iesaistās pētniecībā, sadarbojoties ar zinātniskajām institūcijām gan valsts, gan starptautiskā mērogā. Katru gadu DU zinātnieki sagatavo vairāk nekā 200 zinātniskās publikācijas, kas tiek iekļautas prestižajās SCOPUS un Web of Science datubāzēs, apliecinot institūcijas pētniecības kapacitāti un kvalitāti.

2024. gada zinātniskās darbības rādītāji:
- Kopumā publicētas 275 zinātniskās publikācijas, no kurām 200 indeksētas SCOPUS / Web of Science datubāzēs;
Realizēti vairāk nekā 70 projekti un līgumdarbi, tai skaitā:
- 5 Horizon Europe projekti,
- 3 LIFE programmas projekti,
- 4 Latvijas Zinātnes padomes (LZP) projekti,
- 2 Valsts pētījumu programmas (VPP) projekti.
Zinātniskās darbības kvalitātes un ilgtspējas nodrošināšanā būtiska loma ir Daugavpils Universitātes Doktorantūras skolai, kas darbojas kā akadēmiskās un pētnieciskās izcilības platforma. Tā sekmē:
- doktorantu pētniecības kompetenču attīstību,
- mentoringa sistēmas pilnveidi,
- piekļuvi modernai pētniecības infrastruktūrai,
- starptautisko mobilitāti un dalību pētniecības projektos,
- kā arī nodrošina atbalstu zinātnisko publikāciju izstrādē un izplatīšanā.
Papildus ārēji finansētiem projektiem, DU īsteno arī iekšējos pētniecības projektus akadēmiskajam personālam un studējošajiem, tādējādi stiprinot pētniecības vides attīstību universitātē un reģionā kopumā.

DU īsteno vairākus nacionāla un starptautiska līmeņa projektus, kas atspoguļo institūta starpdisciplināro kapacitāti, kā arī ieguldījumu vides ilgtspējā, bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā un bioinženierijā.
- Apvārsnis Eiropa programmas projekts BETTER Life “Sabiedrības līdzdalības nodrošinājums dzīvības zinātņu izcilības attīstībā izmantojot integrēto digitālo centru ietvaru”
- Apvārsnis 2020 (HORIZON 2020) programmas projekts “Optimālas stratēģijas ūdens un barības vielu saglabāšanai un atkārtotai izmantošanai lauksaimniecībā mazo upju sateces baseinos dažādos augsnes un klimatiskajos reģionos Eiropā” (OPTAIN)
- Apvārsnis Eiropa programmas projekts “Growing Up in Digital Europe Preparation Phase” (GUIDEPREP)
- Apvārsnis Eiropa programmas projekts “Kultūrpratības vērtība Eiropā” (CLiViE)
- Apvārsnis Eiropa programmas projekts “Mākslas un kultūras devums sapratnes un mūžizglītības veicināšanā” (PULSE-ART)
- ERA-NET programmas projekts “Uz Eiropas purva bruņrupuci un ar to saistītas bioloģiskās daudzveidības uzlabošanu orientētu mitrāju atjaunošanas un reintrodukcijas programmu sociāli ekoloģiskais novērtējums: visas Eiropas pieeja” (EMYS-R)
- Eiropas Savienības (ES) LIFE Vides programmas projekts “Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne” (LIFE FOR SPECIES)
- ES LIFE Vides programmas projekts “Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” (LIFE-IP LATVIANATURE)
- ES LIFE Vides programmas projekts “Ekoloģiskā tīkla izveide lapkoku praulgrauža aizsardzībai Baltijā” (LIFE OSMO BALTIC)
- LZP Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts “Jauni fluorescējoši funkcionāli materiāli uz antrona bāzes bioattēlveidošanas vajadzībām”
- LZP Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts “Saikne starp kukaiņu dzīves cikliem, stresa rezistenci, metabolo disfunkciju un atmiņas veidošanos”
- Eiropas reģionālās attīstības fonda Interreg Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2021. -2027. gadam projekts “Sabiedrības izglītošana un izpratnes veicināšana par augu nozīmi cilvēku dzīvē” (Green Stories)
- LZP VPP programmas projekts “Latvijas 20.–21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi”
- LZP VPP projekts “Augstas izšķirtspējas bioloģiskās daudzveidības kvantificēšana dabas saglabāšanai un apsaimniekošanai” (HiQBioDiv)
- ERASMUS-EDU-2024-EUR-UNIV OPENEU projekts “Uz izglītojamo centrēta, iekļaujoša, digitāla un videi draudzīga Atvērtā Eiropas universitāte Eiropas augstākās izglītības telpas stiprināšanai” (OpenEU) °
Visu Daugavpils Universitātes īstenoto projektu saraksts ir pieejams šeit: du.lv/projekti