Satelītdati palīdzēs cīņā ar nelegālo būvniecību Latvijā

Author
Ilze Stikāne, researchLatvia

13. decembris, 2024. gads

Noslēdzies piektais Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) Latvijas nacionālās programmas konkurss, kura ietvaros apstiprināti 10 projekti par kopējo summu 1 581 267 EUR. Pateicoties Latvijas asociētās dalībvalsts statusam EKA, ik gadu Latvijas uzņēmumiem un zinātniskajiem institūtiem ir iespēja iegūt finansējumu kosmosa tehnoloģiju un risinājumu attīstībai. 

Latvija jau četrus gadus ir EKA asociētā dalībvalsts, un ik gadu EKA atbalsta dažādus projektus, kas veicina kosmosa zinātni, izglītojošas apmācības šajā jomā, lejupējo pielietojumu inovācijas, kā arī lidojuma segmenta aktivitātes. Viens no šogad atbalstītajiem projektiem testēs un pēc tam demonstrēs satelītdatu pielietojumu nelegālas būvniecības aktivitāšu un neatbilstību attālinātai noteikšanai.

Būvniecības valsts kontroles biroja, kurš ir viens no projekta sadarbības partneriem, direktore Baiba Vītoliņa saka: “Projekts kļūs par fundamentālu sastāvdaļu mūsdienīgā un tehnoloģiski attīstītā būvniecības sektora uzraudzībā Latvijā. Tas veicinās uz datiem balstītu lēmumu pieņemšanu arī būvniecības nozarē un ne tikai palīdzēs izvērtēt, vai satelītdatu izmantošana varētu efektīvi risināt nelegālās būvniecības problemātiku, bet arī sekmēs ilgtspējīgu attīstību, nodrošinot sakārtotu, caurskatāmu un juridiski atbilstošu būvniecības vidi.”

Projekta ietvaros tiks testēti gan brīvpieejas “Sentinel” satelītdati ar būvniecību saistītu Zemes seguma izmaiņu identificēšanai, gan augstas izšķirtspējas satelītdati reģistros pieejamās informācijas pārbaudīšanai. Baiba Vītoliņa uzsver: “Ja priekšizpētes secinājumi un testi tiks atzīti par atbilstošiem, risinājuma komerciālā ieviešana radīs pozitīvu ietekmi uz valsts ekonomiku, samazinot ar nelegālo būvniecību saistītās negatīvās sekas un uzlabojot būvniecības sektora kopējo reputāciju.” Šis projekts parāda arī veiksmīgu sadarbību starp valsts iestādēm un zinātniskām institūcijām, izmantojot satelītdatus, lai tos nākotnē varētu integrētu valsts pakalpojumos.

Projektu īstenos Vides risinājumu institūts, “Visma Consulting”, “Geodeticca” (Slovākija) sadarbībā ar Būvniecības valsts kontroles biroju, Valsts zemes dienestu un Ogres novada pašvaldību. Iesaistītajiem lietotājiem būs iespēja notestēt satelītdatu pielietojumu ikdienas kontroles funkciju atbalstam, izvērtēt to piemērotību un definēt tālākos soļus interesējošo risinājumu tālākai ieviešanai.

EKA sagatavotais pārskats liecina, ka Latvijas kopējais atdeves koeficients EKA programmās uz 30.09.2024. ir 1. Tas ir ļoti labs rādītājs asociētajai dalībvalstij, kas salīdzinoši nesen par tādu kļuvusi. Šāda atdeves koeficienta sasniegšana arī pārsniedz pašlaik plānotos Latvijas Kosmosa stratēģijas rezultātus. Īpaši labs rādītājs Latvijai ir tieši izvēles programmās, kur Latvijas atdeves koeficients sasniedz 1,14.

Kosmosa nozare ir ļoti plaša, un Latvijā tā ir viena no Izglītības un zinātnes ministrijas politikas jomām. No Latvijas dalības EKA iegūst uzņēmējdarbība, valsts pārvalde, zinātne un izglītība.

Uzņēmumi noslēdz komerclīgumus ar starptautisko kosmosa industriju, attīsta jaunas tehnoloģijas, kā arī apgūst jaunas zināšanas EKA ekspertu vadītās apmācībās. Valsts pārvalde iegūst no Zemes novērošanas pakalpojumu un risinājumu attīstīšanas, jo, izmantojot satelītdatus, notiek virzība uz valsts uzraudzības un kontroles funkciju digitalizāciju. Dalība EKA palīdz arī izpildīt Eiropas Savienības regulu prasības tajās jomās, kurās nepieciešams izmantot Zemes novērošanas datus. Zinātniskās institūcijas piesaista starptautisku finansējumu, kas veicina pētniecību un inovācijas sadarbībā ar industriju, un attīsta studiju kursus un programmas, kas sekmē kosmosa nozarei nepieciešamo prasmju apgūšanu. Latvijas EKA asociētās dalībvalsts statuss dod iespējas pilnveidot zināšanas arī Latvijas pedagogiem. Tieši šobrīd STEM jomas skolotājiem vēl ir iespēja pieteikties uz bezmaksas EKA apmācībām par dažādām vērtīgām tēmām, kuras pēc tam iekļaut savās stundās.

Latvijas panākumi EKA programmās ir ne tikai ievērojams sasniegums, bet arī liecība par valsts konkurētspēju kosmosa nozarē. Šī sadarbība ļauj Latvijai izmantot kosmosa datus, lai uzlabotu ikdienas dzīvi, veicinātu ilgtspēju un atbalstītu nākamās paaudzes tehnoloģiju attīstību.

Vairāk par Latvijas kosmosa nozari iespējams uzzināt “Latvia Space” portālā.

Foto: Pexels.com

saistītie raksti

kosmoss zinātne

Latvijā tapis materiāls devies kosmosā

Pērnā gada jūlijā Eiropas Kosmosa (EK) aģentūras raķete "Ariane-6" nogādāja Visumā mākslīgos pavadoņus. Veiksmīgs raķetes starts ir arī Latvijas zinātnieku nopelns. Koksnes ķīmijas institūtā tapis unikāls materiāls, kas pasargā šīs nesējeraķetes degvielas tvertnes no kosmosā valdošās ļoti zemās tem…

Ilze Kuzmina (Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente)

20. janvāris, 2025. gads

kosmoss

Potenciālie dalībnieki aicināti aizpildīt aptauju par Zemes novērošanas datu apstrādes kursu saturu

No 2025. gada 22. līdz 26. septembrim Rīgā norisināsies Eiropas Kosmosa aģentūras sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju organizētas apmācības “Big Data Foundation for Earth Observation 2025”. Aicinām interesentus aizpildīt aptauju, lai apmācību organizatori varētu labāk pielāgot kursu satu…

research Latvia

16. janvāris, 2025. gads

kosmoss zinātne

Kur zinātne un Ziemassvētki satiekas: latviešu izcelsmes astronoma Kārļa Kaufmaņa skaidrojums par Betlēmes zvaigzni

Latviešu izcelsmes astronoms, Latvijas Universitātes (LU) absolvents Kārlis Kaufmanis (1910 - 2003) savulaik kļuva pazīstams visā pasaulē, pateicoties savai izcilajai spējai savienot zinātniskos atklājumus ar kultūras un reliģiskajiem aspektiem. Viņa slavenā “Betlēmes zvaigznes lekcija”, ko pat tra…

Ilze Stikāne, researchLatvia

20. decembris, 2024. gads

kosmoss finansējums

Ar stratēģiskiem ieguldījumiem Latvijas kosmosa nozarē radīs jaunas iespējas sabiedrībai un ekonomikai

Šodien, 17. decembrī, Ministru kabinets (MK) ir pieņēmis lēmumu pārdalīt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) elastīgo budžetu, novirzot finansējumu gadskārtējai iemaksai Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) programmās. Līdz š.g. beigām ir paredzēts veikt iemaksas EKA 1 897 634 EUR apmērā par 2025. …

Izglītības un zinātnes ministrija

17. decembris, 2024. gads