No 10. - 18. oktobrim pie Velnezera, Juglas apkaimē, Rīgā, visiem interesentiem bija pieejama Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekta TRUST ALUM telts, lai nodrošinātu informāciju par nedēļas laikā ezerā notiekošo attīrīšanu, ezera ekoloģisko stāvokli un sagaidāmajiem uzlabojumiem pēc attīrīšanas. Latvijas Hidroekoloģijas institūta organizētais pasākums raisīja lielu interesi Juglas apkaimes iedzīvotāju starpā. Telti apmeklēja vairāki simti iedzīvotāju, žurnālistu, ezeru apsaimniekotāju, zinātnisko institūciju, pašvaldību un dažādu organizāciju pārstāvju no visām Baltijas valstīm.
Attīrīšanas vajadzībām no Zviedrijas ar prāmi tika atvesta īpaši uzbūvēta laiva, bet krastā tika novietoti konteineri ar kaļķi un alumīnija sāļu šķīdumu. Sākotnēji tika veikta ezera pirmapstrāde ar kaļķi, lai stabilizētu pH līmeni. Tam vairāku dienu garumā sekoja nogulumu apstrāde ar alumīnija sāļu šķīdumu, lai saistītu tajā esošo fosforu. Lai īstenotu attīrīšanu maksimāli saudzīgi videi un lai neciestu ezerā dzīvojošās zivis un citi dzīvnieki, ik pēc dažām stundām tika veikti pH un sārmainības mērījumi.
Apkaimes iedzīvotāji aktīvi interesējās par ezera attīrīšanas procesu, iespējām arī turpmāk izmantot ezeru atpūtai, piemēram, peldoties vai makšķerējot. Biežāk uzdotie jautājumi bija:
- vai un kad ezerā atkal drīkstēs peldēt?
- vai mājas mīluļi drīkst dzert ezera ūdeni?
- kas notiks ar ezerā mītošajām zivīm?
- kā arī pēc cik ilga laika un cik bieži šāda ezera attīrīšana jāveic?
Iedzīvotāji bija patīkami pārsteigti, uzzinot, ka ezera apstrāde ilgs tikai vienu nedēļu un ezers varēs tikt izmantots rekreācijas vajadzībām tūlīt pēc darbu veikšanas. Sarunās ar iedzīvotājiem arī kliedējām mītus, piemēram, par to, ka ezera gultne tiks noblietēta un projekta darbības rezultātā negatīvi cietīs visi apkaimes ezeri. Atgādinām, ka atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem var atrast šeit.
Pirmie ezera attīrīšanas rezultāti redzami jau tagad, ūdens kļuvis krietni dzidrāks un arī skābekļa daudzums tajā ir lielāks, salīdzinot ar šo laika posmu pagājušajā gadā, pirms attīrīšanas. Pēc projekta pasākuma saņēmām vairāku pašvaldību jautājumus, lai noskaidrotu iespējas šādu attīrīšanas metodi izmantot arī sev piederošās ūdenstilpēs.
Seko projekta TRUST ALUM jaunumiem projekta oficiālajā vietnē.
Foto: Latvijas Hidroekoloģijas institūts.