Šonedēļ Rīgā notiek starptautiskā zinātniskā konference “Balticum Organicum Syntheticum”. Tas ir Baltijas lielākais zinātniskais notikums organiskās ķīmijas jomā, kas reizi divos gados norisinās kādā no Baltijas valstu galvaspilsētām un pulcē zinātniekus no Eiropas un ASV. Šī gada konferencei reģistrējušies aptuveni 300 dalībnieki no 20 valstīm.
Šogad Latvijas Organiskās sintēzes institūta organizētajā konferencē Balticum Organicum Syntheticum ar plenārlekcijām uzstāsies zinātnieki no Skripsa pētniecības institūta ASV, Parīzes Industriālās fizikas un ķīmijas augstskolas, Šveices Federālā tehnoloģiju institūta Cīrihē un citām prestižām augstskolām.
Konferencē paredzēts apspriest organiskās ķīmijas jaunākās zinātniskās tendences, pievēršot uzmanību industriālajā vidē pielietojamiem risinājumiem.
“Balticum Organicum Syntheticum” konference ir triju izcilu Baltija izcelsmes trimdas zinātnieku sapņa īstenojums par reģiona zinātnieku iekļaušanos pasaules zinātniskajā apritē. Pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu beigās Kanādā dzīvojošais lietuviešu zinātnieks Viktors Sniečkus nāca klajā ar šādu ideju, ko atbalstīja izcilais ASV strādājošais latviešu ķīmiķis Edvīns Vedējs un viņa igauņu kolēģis Jāns Pesti. Iecere piepildījās 2000. gadā, kad Viļņā notika pirmā “Balticum Organicum Syntheticum” konference.
Kopš pirmās konferences “Balticum Organicum Syntheticum” pasākumu nemainīga pazīšanās zīme ir izcila zinātniskā kvalitāte. Ar plenārlekcijām konferencēs līdz šim ir uzstājušies teju 10 Nobela prēmijas laureāti.
Otra raksturīgā iezīme ir izcilu lektori no industriālā sektora. Šī gada konferencē ar lekcijām uzstāsies zinātnieki no “Bristol-Myers Squibb”, “Amgen Inc.”, “Merck Research Laboratories”, “Roche” un citām kompānijām.
Tāpat “Balticum Organicum Syntheticum” lektoru vidū vienmēr ir izcili zinātnieki no Baltijas valstīm. Latvijas zinātniekiem “Balticum Organicum Syntheticum” konference ir iespēja parādīt pasaulei savus pētniecības sasniegumus. Dalība šajā konferencē paver iespējas veidot nozīmīgus starptautiskus kontaktus, veicināt sadarbību un apmainīties ar idejām. Šī konference palīdz ne tikai stiprināt Latvijas zinātnes prestižu, bet arī demonstrē valsts ieguldījumu organiskās un medicīnas ķīmijas attīstībā, nesot Latvijas vārdu pasaulē zinātnes jomā.
Foto:Unsplash.com