Veicinās zinātnes datu koplietošanu Eiropas zinātnes mākonī

Author
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte

13. augusts, 2024. gads

Lai nodrošinātu Latvijas universitātēs un citās zinātniskajās institūcijās īstenoto pētījumu datu plašāku izmantošanu un iekļautos kopējā Eiropas zinātnieku kopienā, sākta projekta “Atbalsts atvērtās zinātnes ieviešanai praksē, kā arī izveidoti risinājumi zinātnes datu koplietošanai un dalībai ES atvērtajā zinātnes mākonī” īstenošana. Projektu realizēs Augstākās izglītības un zinātnes informācijas tehnoloģijas koplietošanas pakalpojumu centrs sadarbībā ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti (LBTU), Rīgas Stradiņa universitāti, Latvijas Universitāti un Rīgas Tehnisko universitāti.

Ik gadu Latvijas zinātniskajās institūcijās tiek īstenoti tūkstošiem pētījumu un vākti dati par dabas, tehnoloģiju un sociālajām norisēm. To izmantošana nodrošina ilgtspējīgu dabas resursu izmantošanu, tehnoloģiju attīstību, kā arī kāpina sabiedrības dzīves kvalitāti. Zinātniskajos datos balstītu lēmumu pieņemšana ir visu tautsaimniecības nozaru attīstības priekšnoteikums.

LBTU rektore Irina Arhipova stāsta, ka LBTU un citu Latvijas zinātnisko institūciju ikdiena ir publiskā finansējuma izmantošana pētniecībai, kas nozīmē, ka pētījumu rezultātiem arī jābūt publiski pieejamiem. Turklāt nav runa tikai par pētījumu publikācijām un gala rezultātiem, bet savākto un analizēto datu bāzēm.

“Līdz šim šāda līmeņa datu koplietošana ir bijusi samērā apgrūtināta, jo tam trūkuši tehnoloģiskie risinājumi, kā arī pētnieku kompetences datu pārvaldībā. Augstākās izglītības un zinātnes informācijas tehnoloģijas koplietošanas pakalpojumu centrs un Latvijas zinātnes universitāšu sāktais projekts atvērtās zinātnes ieviešanai ir būtisks solis iepriekšminēto izaicinājumu risināšanā un veicinās ne tikai Latvijas zinātnieku savstarpējo sadarbību, bet arī veicinās mūsu veiksmīgāku iekļaušanos Eiropas zinātnieku saimē,” teic I. Arhipova.

Viņa piebilst, ka šis projekts arī ļaus zinātniekiem plašāk izmantot datu otrreizējo analīzi un izvērtēt nepieciešamos resursus jaunu datu vākšanai.

Projektam ir 3 mērķi

Lai to panāktu, projektā plānots attīstīt Latvijas augstākās izglītības un zinātnisko institūciju cilvēkkapitālu datu pārvaldībā un izmantošanā, pilnveidot institucionālo pētniecības datu pārvaldību, veicināt augstas kvalitātes zinātnisko un pētniecisko datu sagatavošanu, apstrādi, anotēšanu un koplietošanu, kā arī attīstīt tam nepieciešamos informācijas un komunikācijas tehnoloģiju risinājumus.

Projektā definēti trīs galvenie mērķi, kas paredz izveidot:

  • integrētu Latvijas atvērtās zinātnes datu pārvaldības modeli;
  • vienotu pētniecības datu Latvijas federēto repozitoriju tīklu, kas integrēts Eiropas atvērtās zinātnes mākonī (EOSC);
  • Latvijas pētniecības pārvaldības speciālistu (datu kuratoru) sadarbības tīklu un apmācīt tam nepieciešamos speciālistus.

Sāk veidot kuratoru tīklu

Šobrīd LBTU ir sākta datu kuratoru tīkla veidošana un atklātā konkursā izvēlēts datu kuratoru vadītājs. Šos amata pienākumus pildīs Inženierzinātņu un informācijas tehnoloģiju fakultātes profesors Ilmārs Dukulis. Kopumā plānots izveidot četru līdz sešu kuratoru vietas katrā no zinātnes universitātēm un Augstākās izglītības un zinātnes informācijas tehnoloģijas koplietošanas pakalpojumu centrā. Centra kuratori sniegs atbalstu gan universitāšu kuratoriem, gan tām Latvijas augstskolām, kurām savu kuratoru nebūs.

“Pirmajos mēnešos mans un citu kuratoru galvenais uzdevums ir apzināt universitātes pašreizējo situāciju pētniecības datu pārvaldībā. Lai to varētu veikt un mēs spētu sniegt citiem kolēģiem nepieciešamo atbalstu, būs nepieciešams apgūt kuratoru tīkla organizēto vietējo un starptautisko mācību saturu, kas norisināsies gan klātienē, gan tiešsaistē, pēc kura sekmīgi jānokārto mācību gala pārbaudījumi un jāizpilda prasības mācību apguves apliecinājuma saņemšanai,” stāsta I. Dukulis.

Izstrādās pētniecības datu pārvaldību regulējošus normatīvos aktus

Profesors skaidro, ka sadarbībā ar universitātes datu aizsardzības, juridiskā atbalsta, ētikas komisijas, bibliotēkas, informācijas tehnoloģiju, administrācijas un citiem speciālistiem tiks veikta pētniecības datu pārvaldību regulējošo normatīvo aktu izstrāde un ieviešana.

“Kuratori nodrošinās regulārus informatīvos un izglītojošos pasākumus akadēmiskajam, zinātniskajam personālam, studējošajiem un darbiniekiem par pētniecības datu pārvaldību un datu otrreizēju vai atkārtotu izmantošanu. Kā viens no būtiskākajiem uzdevumiem būs palīdzības sniegšana mūsu universitātes finansētajiem pētniecības projektiem, nodrošinot datu kuratoru vienības atbalstu datu pārvaldības plānu izstrādē un īstenošanā. Tiklīdz tiks izveidots vienotais pētniecības datu repozitorijs, tiks pārraudzīta tā darbība un popularizēta tā izmantošana gan datu glabāšanai, gan izmantošanai,” teic I. Dukulis.

Foto: Unsplash.com