21. novembrī, Latvijas Universitāte (LU) svinīgi atklāja jauno klīnisko studiju bāzi Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā (PSKUS). Tā nodrošinās mūsdienīgas studiju un pētniecības telpas LU Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes (MDZF) studentiem un mācībspēkiem. Vēsturiskās Reinholda Georga Šmēlinga projektētās ēkas rekonstrukcijā investēti vairāk nekā 2 miljoni euro.
“Viena no svarīgākajām veiksmes atslēgām ir sadarbība. Tieši sadarbībai, nevis savstarpējai konkurencei, ir būtiska nozīme gan mūsu ikdienā, gan sociālajā, gan profesionālajā, gan tostarp mūsu augstākās izglītības vidē. Esmu gandarīta, ka Latvijas Universitātes klīniskā studiju bāze PKUS ir tieši tāds piemērs, kas vērsts uz vienu mērķi – veicināt augstvērtīgas medicīnas izglītības un zinātnes attīstību Latvijā,” akcentē izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.
Kā norādīja LU rektors profesors Gundars Bērziņš, LU vēlas, lai ieguldītās investīcijas rezultētos daudz talantīgu veselības aprūpes speciālistu sagatavošanā, kas nodrošinās veselīgas un ilgtspējīgas Latvijas veidošanu.
Ceļa vārdus studentiem un LU mācībspēkiem, kuri mācīsies un mācīs atjaunotajā korpusā, teica arī veselības ministrs Hosams Abu Meri, MDZF vadība, Stradiņa slimnīcas pārstāvji un pasākuma vadītājs – LU profesors un Stradiņa slimnīcas kardiologs Andrejs Ērglis.
Jaunatklātais studiju centrs ievērojami uzlabos kvalitatīvu klīnisko apmācību aptuveni 420 MDZF ārstniecības studiju programmas studentiem, kuri apgūst praktiskās darba iemaņas veselības aprūpes iestādēs. Klīnisko studiju bāzi izmantos arī vairāk nekā 450 māszinību studiju programmas studenti.
Ņemot vērā pieaugošo pieprasījumu pēc kvalificētiem speciālistiem un medicīnas programmu augošo popularitāti, tiek prognozēts, ka turpmākajos piecos gados studentu skaits medicīnas jomā palielināsies par 30%, kas attiecīgi pieprasīs vēl plašākas un modernākas apmācību telpas.
Projekts īstenots, rekonstruējot PSKUS 10. korpusu – vēsturisko ēku, kuru projektējis izcilais Rīgas arhitekts Reinholds Georgs Šmēlings (1840–1917), pazīstams ar savu sarkano ķieģeļu arhitektūras stilu, kas Rīgā redzams daudzos skolu, slimnīcu un kultūras iestāžu ēku projektos. Saglabājot ēkas vēsturisko nozīmi, rekonstrukcijas laikā veikts tās kapitālais remonts, tostarp jumta atjaunošana, jaunu inženiersistēmu izbūve un pilnīga iekštelpu renovācija, kas ietver arī infrastruktūru cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Projekta kopējās izmaksas ir 2,11 milj. EUR, tai skaitā 1,4 milj. EUR LU finansējums un piesaistītais ERAF finansējums – 0,79 milj. EUR.
LU attīstības stratēģija un klīniskās apmācības nepieciešamība
LU ilgtermiņa attīstības projekti ietver studiju un pētniecības bāzu izveidi visās klīniskajās universitāšu slimnīcās Latvijā, lai nodrošinātu augstas kvalitātes medicīnas studijas, kas būtiski uzlabos speciālistu pieejamību un kvalitāti Latvijas veselības aprūpes sistēmā. Darbs pie līdzīgu klīnisko bāzu izveides norit arī Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) un Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS).