Latvija kļūst par EMBL 29. pilntiesīgo dalībvalsti

Ceļā uz veiksmīgu sadarbību nākotnē

Author
Eiropas Molekulārās bioloģijas laboratorija

10. janvāris, 2024. gads

Latvija kā EMBL 29. pilntiesīgā dalībvalsts pievienojas pēc trīs gadu perioda kā potenciālā dalībvalsts, kura laikā būtiski paplašinājās EMBL un Latvijas pētnieku sadarbība.

Latvijas dzīvības zinātņu kopiena gūs labumu no paplašinātas piekļuves Eiropas vadošajiem pētījumiem, pakalpojumiem un apmācībām, ko nodrošina EMBL pēc valsts pievienošanās pilntiesīgai dalībvalstij.

Latvijas izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša sacīja: "Pievienojoties vadošajām Eiropas molekulārās bioloģijas pētniecības organizācijām, Latvija pilnībā iekļaujas Eiropas bioloģijas un biomedicīnas pētījumu ekosistēmā un veicina sadarbību ar vadošajiem ekspertiem un partneriem bioloģisko un medicīnisko pētījumu jomā un tehnoloģiju pārnesē."

"Tas stiprina ne tikai mūsu pētniecības potenciālu, bet arī veicina ekonomikas transformāciju, īpaši tādās augstas pievienotās vērtības jomās kā biotehnoloģija un farmācija," piebilda Čakša. "Agrīnās karjeras pētnieku un doktorantu studentu karjera gūs labumu no unikālajām apmaiņas iespējām, ko nodrošina šie tīkli."

EMBL 2022. gadā parakstīja arī saprašanās memorandu ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru (BMC), kura mērķis ir uzlabot akadēmisko apmaiņu, zinātnisko datu pieejamību, koplietoto atslēgu tehnoloģiju izmantošanu un talantu apriti.

"EMBL tika izveidots pirms 50 gadiem, lai veicinātu dzīvības zinātņu pētniecību visā Eiropā un būtu izcilības centrs dzīvības zinātņu pētniecībai, attīstītai infrastruktūrai un augstākā līmeņa apmācībām," sacīja EMBL ģenerāldirektore Edīte Hērda (Edith Heard). "Latvijas lēmums pievienoties kā pilntiesīgai dalībvalstij ir lieliska ziņa, un liecina, ka mēs veicam šīs misijas, kas uzlabos cilvēku un planētas veselību. Ceram uz veiksmīgu sadarbību ar Latvijas akadēmisko un rūpniecisko dzīvības zinātņu pētniekiem nākotnē."

2023. gada septembrī EMBL pētnieki rīkoja arī īpašu Informācijas dienu Latvijā, lai apmainītos viedokļiem ar valsts pētniecības un nozares dalībniekiem par to, kā maksimāli palielināt ieguvumus no valsts pilntiesīgās dalības.

2023. gada jūnijā Latvijā viesojā EMBL vadošais pētniecības projekts TREC — Traversing European Coastlines, lai sadarbībā ar Latvijas Hidroekoloģijas institūtu pētītu augsnes, ūdens un gaisa paraugus no vietām Rīgas apkārtnē.

EMBL padomes priekšsēdētājs, profesors Pīters Bekers (Peter Becker) sacīja, ka padome vienbalsīgi atzinīgi novērtējusi Latvijas lēmumu pievienoties EMBL. "Mēs ļoti ceram uz Latvijas delegācijas ieguldījumu EMBL padomē, īpaši saistībā ar veidiem, kā EMBL pakalpojumi un apmācības var sniegt vēl labākus ieguvumus mūsu mazākajām dalībvalstīm."