Klajā nāk Daces Bulas pētījums “Literārās dabkultūras: Regīnas Ezeras zooproza ekokritiskā lasījumā”

Author
LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta apgāds

6. novembris, 2024. gads

LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta apgādā izdotais pētījums ir pirmais monogrāfijas apjoma pētījums ekokritikā. Tas pievēršas tam, kā Regīna Ezera (1930–2002) savā īsprozā rada dabkultūras — teksta pasaules, kurās daba nav tikai pasīvs fons vai vide notikumiem, kurās cilvēks un daba pastāv nevis līdzās, bet gan atgriezeniskā mijiedarbē.

Pētījums aptver pašas rakstnieces definēto žanru — zooloģiskās noveles, stāstus, kuros dzīvnieki (gan pašmāju, gan citzemju savvaļas zvēri, grauzēji, putni un mājas mīluļi) ne tik vien krusto un ietekmē cilvēka gaitas, bet nereti kļūst par galvenajām darbības personām vai stāstniekiem. Šie darbi publicēti vairākos Ezeras krājumos: “Cilvēkam vajag suni” (1975), “Slazds”(1979), “Princeses fenomens”. Uz zooprozu attiecināti arī daži citi Ezeras veikumi, tostarp publicētās dienasgrāmatas, kuras atklāj pašas rakstnieces pieredzi saskarsmē ar dzīvnieku valsti.

“Regīnas Ezeras zooproza ir laikmetīga rakstnieces literārā devuma daļa — daudzkāršības un dziļuma dēļ, ar kādu rakstniece iesaistās kritiskā dialogā ar antropocentrisko pasaules redzējumu. Ezeras zooloģiskās noveles apšauba cilvēka pārākuma mītu, tajās izskan kritika par ārkārtas un beznosacījuma tiesībām, kādas cilvēks sev mēdz piešķirt sugu attiecībās. Dažādos veidos apcerot cilvēkveidīgo un citbūtņu patību, Ezera tos padara par līdztiesīgiem dalībniekiem daudzsugu īstenībā. Viņas īsproza apstrīd kultūras iedibināto priekšstatu par cilvēka un dzīvnieka absolūto atšķirību, vienlaikus redzīgi saskatot robežas un atgādinot par nepieciešamību respektēt citādību” tā autore.

Dace Bula — kultūrpētniece ar doktora grādu filoloģijā — ir LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece. Vairāku folkloristikas vēsturei un teorijai veltītu monogrāfiju autore un zinātniskā redaktore (Dziedātājtauta: Folklora un nacionālā ideoloģija, Zinātne: 2000; Mūsdienu folkloristika: Paradigmas maiņa Zinātne: 2011; Latviešu folkloristika starpkaru periodā, Zinātne: 2014). Jaunākie pētījumi pieder vides humanitārajai zinātnei (Dzīve līdzās ostai, LULFMI: 2022) un ekokritikai.

Vairāk informācijas: https://lulfmi.lv/apgads

Monogrāfija sagatavota projektā “Naratīvs, forma un balss: literatūras iesakņotība kultūrā un sabiedrībā” (Nr. VPP-LETONIKA-2022/3-0003).