Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas iniciatīvas teju 30 miljonu eiro apmērā tiks modernizēta Latvijas augstākās izglītības iestāžu studiju vide, īpašu uzmanību pievēršot STEAM (zinātnei, tehnoloģijām, inženierzinātnēm, mākslām un matemātikai) jomām, tā otrdien, 7. janvārī, lēmusi valdība. Papildus līdz 2029. gadam tiks nodrošināta industrijai atbilstošo tehnoloģiju ieviešana studiju procesā.
Šī iniciatīva tiek realizēta trīs kārtās Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas ietvaros, projekta kopējais finansējums ir 29,6 miljoni eiro. Projekta ietvaros tiks radītas vai modernizētas auditorijas, kas būs piemērotas 6 589 studentiem. Gaidāms, ka jaunā vai modernizētā vide piesaistīs aptuveni 9 000 studentu gadā, tā uzlabojot studiju kvalitāti un apmierinātību.
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša norāda: "Latvijas augstākās izglītības sistēmai ir jābūt gan elastīgai, gan mūsdienīgai, lai tā spētu konkurēt starptautiskā līmenī un nodrošinātu mūsu jauniešiem nepieciešamās zināšanas un prasmes. STEAM jomu speciālistiem – zinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātņu, mākslu un matemātikas jomas absolventiem – ir būtiska loma Latvijas ekonomikas attīstībā. Šis projekts ļaus studējošajiem apgūt mūsdienu prasībām atbilstošas iemaņas, kas nepieciešamas ne tikai darba tirgū, bet arī dažādu jauninājumu radīšanā. Šī ir nozīmīga investīcija visas sabiedrības ilgtermiņa labklājībā."
Īstenojot šo projektu, izglītības procesā tiks ieviesti informācijas un komunikācijas tehnoloģiju risinājumi, modernizēta augstākās izglītības institūciju telpu infrastruktūra un mācību vide, kā arī tiks nodrošināta nepieciešamo iekārtu, aprīkojuma un cita inventāra un instrumentu iegāde, kas nepieciešama STEAM studiju programmu īstenošanai.
Pirmās kārtas (1,7 miljoni eiro) finansējuma saņēmējs ir "Valsts nekustamie īpašumi", sadarbojoties ar Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA), lai pabeigtu "TabFab" projekta pirmo posmu. Otrās kārtas (26,1 miljons eiro) finansējuma saņēmēji ir 11 augstākās izglītības iestādes, tostarp Daugavpils Universitāte, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Ventspils Augstskola, Vidzemes Augstskola, Rīgas Būvniecības koledža, Rīgas Tehniskā koledža, kas modernizēs infrastruktūru. Trešajā kārtā (1,8 miljoni eiro): finansējuma saņēmējs ir LKA, īstenojot "TabFab" projekta otro posmu.
Iniciatīva nodrošinās modernu aprīkojumu, tehnoloģiju un digitālos risinājumus, kā arī e-izglītības attīstību, lai veicinātu kvalitatīvu un pieejamu 1. līmeņa profesionālo augstāko izglītību un augstāko izglītību.
Ar 07.01.2025. apstiprināto noteikumu projektu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu piekļuvi iekļaujošiem un kvalitatīviem pakalpojumiem izglītības, mācību un mūžizglītības jomā, attīstot pieejamu infrastruktūru, tostarp, veicinot noturību izglītošanā un mācībās attālinātā un tiešsaistes režīmā" 4.2.1.8. pasākuma "Augstskolu studiju vides modernizācija" var iepazīties Ministru kabineta tīmekļvietnē.
Publicitātes attēlam ir ilustratīva nozīme. Avots: pexels.com.