Februāra personība: Ilze Bargā

Satelītdati un to praktisks pielietojums lauksaimniecībā, mežsaimniecībā, pilsētplānošanā un citās jomās

Author
Zinātne Latvijai

2. februāris, 2024. gads

Dr. sc. comp. kandidāte Ilze Bargā, satelītdatu analītiķe un satelītdatu pielietojuma programmu izstrādātāja, pētniece, SIA "Baltic Satellite Service" dibinātāja un valdes locekle

Ritenis nav jāizgudro ikreiz no jauna – zināšanas nezūd un virza progresu. Zinātnieku un pētnieku darbs ir iedziļināties, saprast un tās radoši likt lietā.

Ilzes Bargās pētniecības un darba fokuss ir satelītdati un to praktisks pielietojums lauksaimniecībā, mežsaimniecībā, pilsētplānošanā un citās jomās. Ilzei ir vairāk nekā 20 gadu pieredze darbā ar ģeogrāfiskajām informācijas sistēmām un to izstrādi. Viņa vadījusi pētniecības projektus “Interreg”, Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA), Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF), "Eurostars-2" un "Apvārsnis 2020" (Horizon 2020) ietvaros, kā arī neskaitāmus komercprojektus.

Viens no Ilzes lielākajiem lepnumiem ir "Baltic Satellite Service" paspārnē izstrādātā "ForestRadar" tehnoloģija, kas ļauj interpretēt pieejamos satelītdatus, lai īstenotu mežu un lauksaimniecības platību riska faktoru uzraudzību, operatīvi konstatējot meža izcirtumus, vēja un plūdu radītos postījumus, kā arī veiktu mežu veselības monitoringu, piemēram, atklājot mizgrauzi.

Sākot studijas, informācijas tehnoloģijas nepavisam nebija Ilzes pirmā izvēle. Taču jau tolaik viņa saprata, ka šī ir plaša joma, kas piedāvā teju neizsmeļamas iespējas tajā atrast savu darbības lauciņu. Pēc maģistrantūras studijām Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), rodoties iespējai mācīties Aidaho Universitātē ASV, izkristalizējās Ilzes šā brīža nodarbošanās un kaislība – ģeogrāfiskās informācijas sistēmas. Viņas profesionālā darbība un pētniecības joma ir satelītdati un IT risinājumi to interpretācijai un praktiskam pielietojumam.

Uzlabojoties satelītdatu pieejamībai, to pielietošanas potenciāls ir milzīgs, taču svarīgi ir attīstīt automatizētus rīkus precīzai pieejamo datu interpretācijai. To īstenot palīdz algoritmi un IT risinājumi, kas ļauj apstrādāt lielu datu apjomu, atrodot tajos lietotāju interesējošās likumsakarības. Ilzes vadībā izstrādātie produkti un risinājumi palīdz veikt teju reāllaika monitoringu ģeogrāfiski plašās teritorijās, lai ātri reaģētu, novērstu problēmas un uzraudzītu.

Satelītdati kļūst arvien noderīgāki arī pilsētplānošanā un būvniecībā. Sadarbībā ar Rīgas domi Ilze pētījusi brīvpieejas datu potenciālu iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanā. Klimata pārmaiņu ietekmē arī mūsu platuma grādos arvien lielāka problēma lielajās pilsētās ir augstā gaisa temperatūra, ko veicina intensīva apbūve, asfaltēšana, zaļo zonu samazināšanās. Konstatējot tā dēvētās siltuma salas jeb vietas, kurās karstums uzkrājas un veidojas īpaši intensīvi, satelītdati ļauj plānot veidus, kā tās novērst, piemēram, tuvumā izbūvējot jaunas zaļās zonas vai veiksmīgāk plānojot apūdeņošanu.

Studijas Amerikā Ilzei palīdzēja uz Latviju atvest tam laikam unikālas zināšanas, ko viņa tagad iecerējusi nodot tālāk studentiem arī Latvijā. Piesaistot EKA finansējumu, Ilze kopā ar kolēģiem no "Baltic Satellite Service" un RTU jau šogad sāks darbu pie jaunas studiju programmas izveides "Geospatial analysis for environmental engineering". Savā darbā pašu lielāko gandarījumu viņa gūst, redzot, ka satelītdati cilvēkiem sniedz reālu ieguvumu, tāpēc arī jaunās programmas mērķis – piedāvāt studentiem iespēju apgūt satelītdatu praktisku pielietojumu.

 

Projekts "Zinātne Latvijai 2024" tiek realizēts ERAF projekta “Integrētie nacionālā līmeņa pasākumi Latvijas pētniecības un attīstības interešu pārstāvības stiprināšanai Eiropas pētniecības telpā”, Nr. 1.1.1.5/17/I/002, ietvaros.