Eiropas Kosmosa aģentūra izsludina pieteikšanos ārstiem pētniecības veikšanai Antarktīdā

Author
Ilze Stikāne, researchLatvia

2. janvāris, 2025. gads

medicīna pētījumi

Līdz š.g. 31. janvārim atvērta pieteikšanās Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) izsludinātajai ārsta pētnieka vakancei Konkordijas polārstacijā, Antarktīdā. Šī unikālā iespēja ir pieejama arī Latvijas pētniekiem, jo Latvija ir EKA asociētā dalībvalsts.

Kopš 2001. gada EKA biomedicīnas pētījumu veikšanā Antarktīdas pētniecības stacijā “Konkordija” sadarbojas ar Pola Emīla Viktora Francijas polāro institūtu (Pola Emīla Viktora Institūts, IPEV) un Itālijas Antarktīdas programmu (Programma Nazionale di Ricerche in Antartide, PNRA). Ņemot vērā EKA nākotnes plānus cilvēku ilgtermiņa izpētes misijām, Konkordijas stacija darbojas kā analogs modelis šīm misijām. Tajā simulē apstākļus, kas sagaidāmi Mēness vai Marsa bāzēs. Tie ietver hipoksiju, izolāciju, noslēgtību, augstu autonomijas līmeni, ierobežotus resursus, ierobežotu ārēju palīdzību ārkārtas situācijās un nelabvēlīgu ārējo vidi.

Lai atbalstītu zinātnisko darbību šajā jomā īstenotu nepieciešamos biomedicīnas pētījumus Konkordijas stacijā, EKA, IPEV un PNRA meklē medicīnas ārstu, kas pievienotos nākamajai Konkordijas ziemas ekspedīcijas komandai (izbraukšana uz Antarktīdu plānota 2025. gada oktobra/novembra laikā). Pieteikumu iesniegšanas termiņš: 2025. gada 31. janvāris.

Nepieciešamās prasības kandidātiem:
  • Grāds medicīnā un darba pieredze atbilstošajā jomā.
  • Liela interese par medicīnas un psihosociālajiem pētījumiem.
  • Laboratorijas/pētniecības pieredze.
  • Ļoti labas angļu valodas zināšanas; vēlamas arī franču vai itāļu valodas zināšanas.
  • Izcila veselība.
  • Nekādu atkarību.
  • Spēja dzīvot mazā kopienā izolācijas apstākļos.
  • Pieteikties var Latvijas pētnieki, kā arī interesenti no citām EKA dalībvalstīm un asociētajām dalībvalstīm.

Papildu priekšrocības:

  • Medicīniska ekstremālās vidēs un āra aktivitātēs.
  • Zināšanas un pieredze saistībā ar kosmosu.
Darba pienākumos ietilps, piemēram,
  • Dalība pētnieku vadītas apmācības atlasīto eksperimentu īstenošanai laboratorijās (būs nepieciešami ceļojumi pa Eiropu, apmācības parasti notiek vasaras laikā).
  • Dalība pirmsizlidošanas sanāksmē.
  • Atbalsts datu vākšanai pirms un pēc izlidošanas, dalība sākotnējo datu ivākšanas pasākumos.
  • Atlasīto eksperimentu īstenošana Konkordijas stacijā (galvenokārt psiholoģijas, fizioloģijas un mikrobioloģijas jomās).
  • Regulāra ziņošana par pētījumu īstenošanas gaitu.
  • Pārstrādātā ūdens paraugu ņemšana un analīze.
  • Dalība kopējos stacijas uzdevumos (piemēram, saimniecības darbos).
  • Pēc uzturēšanās stacijā – pieredzes ziņojuma ("iegūtās mācības") sniegšana.

Tiek sagaidīts, ka izraudzītais kandidāts kā pētniecības objekts piedalīsies arī EKA biomedicīnas eksperimentos. Šī dalība ir brīvprātīga un var tikt pārtraukta jebkurā laikā. Pirms izlidošanas tiks lūgta piekrišana no visiem komandas locekļiem. Izraudzītais kandidāts nebūs atbildīgs par operatīvo medicīnisko palīdzību komandai, taču nepieciešamības gadījumā varēs atbalstīt komandas ārstu.

Kandidāts sāks pildīt savus amata pienākumus no līguma ar IPEV noslēgšanas brīža. Atalgojums būs atkarīgs no līguma termiņa ilguma (kopumā aptuveni 18 mēneši). Izmaksas, kas saistītas ar Konkordijas stacijas specifiskajiem faktoriem, kā, piemēram, transportu, īpašu apģērbu, sakaru līdzekļiem u.c., segs Konkordijas sadarbības partneri.

Concordia ziņai.png
EKA Antarktīdas pētniecības stacija “Konkordija”. Attēls: Eiropas Kosmosa aģentūra.
Izaicinājumi, ar kuriem saskaras Konkordijas ziemas ekspedīcijas komanda:
  • Ilgstoša izolācija un noslēgtība (parasti uzturēšanās ilgums stacijā ir 12-13 mēneši).
  • Aizraujoša, taču naidīga dabas vide (ļoti zemas ārējās temperatūras, hroniska hipobariskā hipoksija).
  • Autonomija: komandai jābūt pašpietiekamai un neatkarīgai, īpaši no februāra līdz novembrim, kad nav pieejas stacijai un palīdzība ārkārtas situācijās nav iespējama.
  • Dzīve mazā multikulturālā vidē (parasti 12–14 komandas locekļi, galvenās valodas – franču un itāļu, un atšķirīgi uzvedības paradumi).
  • Ierobežota pārvietošanās ārpus stacijas ēkām, īpaši ziemā.
  • Dienas un nakts gaismas maiņas (pastāvīga gaisma vasarā, pastāvīga tumsa ziemā).
  • Ikdienas organizēšana ar ierobežotiem resursiem, ievērojot vides aizsardzības principus.

Izvērtējot iesniegtos dokumentus, tiks atlasīti lielākais 8 kandidāti, kurus uzaicinās uz attālinātu interviju. No tiem atbilstošākos kandidātus uzaicinās iziet medicīnisko pārbaudi, psiholoģisko novērtēšanu un interviju Parīzē 2025. gada martā/aprīlī.

Vairāk informācijas par pieteikšanās norisi un pieteikšanās anketu atrodama EKA tīmekļa vietnē.

Par Konkordijas staciju

Konkordijas stacija ir pastāvīga starptautiska pētniecības iestāde, kas atrodas augstu virs jūras līmeņa uz Antarktīdas ledus cepures. Staciju izveidoja IPEV un PNRA un tā ir pastāvīgi apdzīvota kopš 2004. gada novembra. Galvenais Konkordijas stacijas uzdevums ir darboties kā starptautiskai pētniecības iestādei, lai veiktu zinātniskos pētījumus. Galvenās pētniecības jomas Konkordijas stacijā ir glacioloģija, atmosfēras zinātnes, astronomija un astrofizika, Zemes zinātnes, tehnoloģijas, cilvēka bioloģija un medicīna.

Stacija atrodas ekstremālā vidē vienā no naidīgākajām vietām uz Zemes:

  • Augstums 3200 m, kas atbilst gandrīz 4000 m augstumam pie ekvatora, kur gaisa spiediens ir 645 hPa un izraisa hronisku hipobarisko hipoksiju.
  • Ziemas periods ilgst no februāra vidus līdz novembra vidum, bet vasaras periods – pārējā gada laikā. Piekļuve stacijai ir iespējama tikai Antarktīdas vasarā.
  • Vidējā temperatūra ir -51°C, ar vidēji -30°C vasarā un -60°C ziemā (zemākā temperatūra, kas reģistrēta Antarktīdā, ir -97,7°C).

Papildinformācija par Konkordijas staciju pieejama EKA Konkordijas lapā.

Publicitātes attēls: ESA/IPEV/PNRA - A. Salam.

saistītie raksti

pētījumi

Eiropas Atvērtās zinātnes mākonis: Latvijas zinātnes potenciāls un iespējas globālajā kontekstā

Latvija ir daļa no Eiropas Atvērtā zinātnes mākoņa (European Open Science Cloud – EOSC) iniciatīvas kopš 2019. gada, un tas ir nozīmīgs ieguldījums mūsdienīgas pētniecisko datu pārvaldības tehnoloģiju attīstībā un izmantošanā, kā arī Latvijas zinātnes integrācijā starptautiskajā ekosistēmā. EOSC no…

researchLatvia

27. decembris, 2024. gads

pētījumi sadarbība

Stiprinās Latvijas līdzdalību Baltijas jūras reģiona, Ukrainas un ASV pētniecības iniciatīvā

Šodien, 17. decembrī, valdība apstiprinājusi grozījumus, kas paredz Latvijas zinātniekiem pagarināt termiņu Baltijas jūras reģiona valstu, Ukrainas un ASV sadarbības iniciatīvas īstenošanai pētniecības jomā. Šīs izmaiņas ir vērstas uz efektīvāku starptautiskā daudzpusējā projekta īstenošanu un turp…

Izglītības un zinātnes ministrija

17. decembris, 2024. gads

pētījumi

RSU Sabiedrības veselības institūta pētījums “Cukura patēriņa ietekme uz fizisko un psihisko veselību”

Lai noskaidrotu sabiedrības veselības ieguvumus, ko varētu sniegt cukura patēriņa samazināšana Latvijā, Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības institūts (RSU SVI) veicis vērienīgu pētījumu “Cukura patēriņa ietekme uz fizisko un psihisko veselību”. Zinātniskās literatūras pārskatā ana…

RSU Sabiedrības veselības institūts

12. decembris, 2024. gads

pētījumi sadarbība

Kamaniņu sporta federācija izzina, kā zinātnieki var palīdzēt sportam

Lai plašāk uzzinātu, kādas sporta tehnoloģijas attīsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki un kā tās Latvijas renes sporta veidu pārstāvjiem varētu palīdzēt sasniegt arvien labākus rezultātus, RTU viesojas Latvijas Kamaniņu sporta federācijas delegācija. RTU, tostarp RTU Liepājas akad…

Rīgas Tehniskā universitāte

9. decembris, 2024. gads