Latvija ir daļa no Eiropas Atvērtā zinātnes mākoņa (European Open Science Cloud – EOSC) iniciatīvas kopš 2019. gada, un tas ir nozīmīgs ieguldījums mūsdienīgas pētniecisko datu pārvaldības tehnoloģiju attīstībā un izmantošanā, kā arī Latvijas zinātnes integrācijā starptautiskajā ekosistēmā. EOSC nodrošina drošu un atvērtu platformu datu uzglabāšanai, apstrādei un atkārtotai izmantošanai, tādējādi veicinot sadarbību un inovāciju attīstību. Ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) atbalstu paredzēts izveidot EOSC nacionālo mezglu Latvijā, lai mūsu pētnieki un uzņēmēji varētu izmantot mūsdienīgus pētniecības rīkus drošai datu apstrādei un izmantošanai, piekļūt starptautiskajām datu telpām un piedalīties izcilākajos Eiropas pētniecības projektos.
EOSC nacionālā mezgla izveide Latvijā ir stratēģisks ieguldījums, kas nepieciešams, lai stiprinātu Latvijas zinātnes izcilību. Tas vietējiem pētniekiem kalpos par infrastruktūru un drošu vidi, lai piekļūtu un dalītos ar kvalitatīvi pārvaldītiem pētniecības datiem, datu apstrādes rīkiem un digitāliem pētniecības pakalpojumiem. Atvērtas piekļuves nodrošināšana pētniecības datiem ievērojami veicina inovācijas, uzlabo publiskos pakalpojumus un sekmē ekonomisko izaugsmi. Atvērtā piekļuve nozīmē to, ka pētniecības datus atkārtoti var izmantot zinātniskās kopienas un uzņēmumi, kā arī šos datus var izmantot, lai apmācītu mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās modeļus.
Latvijas dalība EOSC ir ne tikai iespēja, bet arī nepieciešamība, lai veicinātu efektīvu pētniecības datu pārvaldību un atvērtās zinātnes prakses. Tā nodrošina piekļuvi starptautiskiem resursiem un sadarbības iespējām, kas ir būtiski, lai stiprinātu mūsu konkurētspēju globālajā zinātnes un inovāciju vidē un sagatavotos nākamajai ES pētniecības un inovāciju ietvarprogrammai," uzsver Sarmīte Mickeviča, EOSC Koordinācijas padomes pārstāve, IZM vecākā eksperte digitalizācijas jomā.
Plānots, ka projekts tiks īstenots un ieviests visās Latvijas zinātniskajās institūcijās līdz 2029. gada beigām. Tā kopējās izmaksas varētu sasniegt teju 20 miljonus eiro, no kuriem būtiska daļa tiks segta ar Eiropas fondu finansējuma. Par EOSC nacionālā mezgla pakalpojumu nodrošināšanu atbild Augstākās izglītības un zinātnes informācijas tehnoloģiju koplietošanas pakalpojumu centrs (Vienotais pakalpojumu centrs) sadarbībā ar IZM un četrām zinātnes universitātēm.
EOSC ir stratēģiska platforma, kas veicina Eiropas zinātnes digitālo transformāciju, nodrošinot piekļuvi atvērtajai zinātniskajai infrastruktūrai, datiem un rīkiem, stiprina pētniecības un inovāciju vidi un uzlabo sadarbību starp zinātniekiem, industriju un sabiedrību.
Līdztekus citām Eiropas valstīm, Latvija investēs šajā stratēģiskajā infrastruktūrā, izveidojot nacionālo EOSC mezglu, tādējādi nodrošinot ne tikai jaunas attīstības iespējas Latvijas pētniekiem, bet arī sniedzot būtisku ieguldījumu Eiropas digitālās nākotnes veidošanā. Tas sekmēs arī sadarbību ar citām dalībvalstīm, veicinot kopīgu Eiropas mērķu sasniegšanu zinātnes un tehnoloģiju jomā.
Lai gūtu lielāku pienesumu no EOSC iniciatīvas ieviešanas nacionālā līmenī un pilnībā izmantotu EOSC priekšrocības, nepietiek ar EOSC nacionālā mezgla izveidi, bet ir jānodrošina arī savienojamība ar citiem EOSC mezgliem un Eiropas datu telpām. EOSC nacionālais mezgls būs Latvijas centrālais punkts, kas veidos Latvijas pētniecības un inovāciju datu telpu un nodrošinās piekļuvi Eiropas datu telpām un resursiem, kā arī nodrošinās vietējo pētnieku iesaisti un apmācību. Nacionālā EOSC mezgla infrastruktūra un savienojamība tiks nodrošināta atbilstoši kiberdrošības prasībām un paredzēs arī kiberdrošības tehnisko pakalpojumu nodrošināšanu.
Latvijas dalība EOSC veicina arī starpdisciplināru zināšanu pārnesi, pētniecības rezultātu komercializāciju un datos balstītas rīcībpolitikas izstrādi. Papildu ieguldījumi nodrošinās Latvijas pētniecības organizācijām pieeju Eiropas datu telpām un jaunu sadarbības projektu attīstību.
Par Eiropas Atvērtās zinātnes mākoni (EOSC)
EOSC ir Eiropas mēroga iniciatīva, kuras mērķis ir nodrošināt pētniecības datu pieejamību, drošību un atkārtotu izmantošanu, veicinot atvērto zinātni un inovāciju attīstību. EOSC platformu Eiropā lieto vairāk nekā 2 000 000 pētnieku un vairāk nekā 800 Eiropas universitātes. Platformas mērķauditorija Latvijā ir pētnieki, kuri pārstāv pētniecības organizācijas, augstskolas, valsts iestādes un privāto biznesu.