Atklāta pieteikšanās NATO DIANA 2024. gada grantu konkursam

Author
Anda Asere, Labs of Latvia

8. jūlijs, 2024. gads

Līdz 9. augustam tehnoloģiju uzņēmumi un jaunuzņēmumi aicināti pieteikties ikgadējā NATO Ziemeļatlantijas reģiona aizsardzības inovāciju akceleratora (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic, DIANA) grantu konkursā. Šogad programma fokusējas uz inovatīviem tehniskajiem risinājumiem enerģijas drošības un noturības veicināšanā, datu un informācijas drošības stiprināšanā, novērošanas tehnoloģiju attīstībā, cilvēku veselības un veiktspējas attīstīšanā, kā arī kritiskās infrastruktūras un loģistikas stiprināšanā.

NATO DIANA mērķis ir sekmēt divējādas pielietojamības jaunuzņēmumu attīstību NATO dalībvalstīs, veicinot sadarbību starp novatoriem, pētniekiem un gala lietotājiem. Lai attīstītu savas inovatīvās idejas un produktus, konkursā iesaistītajiem uzņēmumiem būs pieeja vairāk nekā 200 akceleratoriem un testa centriem Eiropā un Ziemeļamerikā.

Akcelerācijas programmas pirmais posms ilgs sešus mēnešus, un šajā periodā grantu konkursa uzvarētājiem ir iespējams iegūt 100 tūkstošu eiro finansējumu, kā arī piekļuvi akceleratoru tīklam, lai izstrādātu divējāda pielietojuma inovācijas aliansei būtisko izaicinājumu risināšanai. Programmas otrais posms arī ilgs pusgadu, un tajā piešķirtā finansējuma apmērs var sasniegt 300 tūkstošus eiro.

Lai pieteiktos grantu programmā, uzņēmumiem jābūt reģistrētiem kādā no NATO dalībvalstīm un tiem jādarbojas divējāda pielietojuma zinātņietilpīgo tehnoloģiju jomā, attīstot tehnoloģijas sākot ar 4. tehnoloģijas gatavības līmeni. Uzņēmumi aicināti reģistrēties tīmekļvietnē un līdz 9. augustam iesniegt savus risinājumus konkursa definētajās jomās.

Būs līdz pat 10 programmām gadā

Pērn, kad tika izsludināta pirmā pieteikšanās NATO DIANA programmā, no 1300 pieteikumiem tika atlasīti 44 dalībnieki. Sākot ar 2025. gadu, NATO DIANA sāks darbību pilnā apjomā, uzņēmumiem piedāvājot līdz pat 10 akcelerācijas programmām gadā.

Latvija NATO DIANA akceleratora iniciatīvā iesaistās kopš 2022. gada jūnija, un tās mērķis ir sekmēt divējādas pielietojamības jaunuzņēmumu attīstību NATO dalībvalstīs, veicinot sadarbību starp novatoriem, pētniekiem un gala lietotājiem. Pērn gada nogalē Ministru kabinets deva atļauju Aizsardzības ministrijai turpināt uzņemties valsts budžeta ilgtermiņa saistības, lai veiktu iemaksas NATO DIANA programmā.

Pirmā militārā testa vide

Viens no DIANA testa centriem atradīsies Ādažu bāzē, kur ir izveidota 5G testa vide. Šī ir pirmā 5G aizsardzības tehnoloģiju testa vide Eiropā. LMT sadarbībā ar Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Aizsardzības ministriju 2020. gada novembrī Ādažu poligonā atvēra šo 5G tīklā balstīto tehnoloģiju testa vidi. Tās mērķis ir kopīgi izstrādāt, pārbaudīt un demonstrēt 5G pielietojumu aizsardzības jomā. Ādažu izmēģinājumu poligonā ir iespējams pārbaudīt dažādus nākamās paaudzes aizsardzības risinājumu pielietojumus. Tajā jau ir norisinājušās starptautisku spēku mācības, izmēģinājumi un demonstrācijas. Testa vidē ir norisinājusies misiju vadības platformu, bezpilota sauszemes transportlīdzekļu un dažādu citu inovatīvu aizsardzības risinājumu testēšana.

2022. gadā LMT sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un NATO Sabiedroto Transformācijas pavēlniecību Ādažu poligonā organizēja virtuālās un papildinātās realitātes risinājumu demonstrāciju 5G militārā pielietojuma testa vidē. Tas bija pirmais NATO operacionālais 5G eksperiments un tas notika tieši Latvijā.

Ādažu poligonā darbojas arī divi jauni 5G tīkli, ko izveidoja LMT sadarbībā ar tehnoloģiju piegādātājiem “Nokia” un “Ericsson”. Šis solis ļaus aizsardzības tehnoloģiju izstrādātājiem pārbaudīt un salīdzināt jauno inovāciju darbību dažādos 5G tīklos, pārliecināties par to savietojamību un paātrināt to nonākšanu ražošanā.

2025. gadā darbu plāno sākt “UniLab Defence”

Šogad NATO DIANA transatlantisko akceleratoru tīklam pievienojās Latvijas universitāšu tehnoloģiju biznesa inkubators “UniLab”, ko izveidojusi Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, veidos akcelerācijas centru “UniLab Defence”. Akcelerācijas programmas īstenošanā “UniLab” sadarbosies ar stratēģisko partneri – Dānijas iespējkapitāla un akcelerācijas fondu “Accelerace”.

“UniLab Defence” atbalstīs jaunuzņēmumus, kas izstrādā divējāda pielietojuma vai aizsardzības tehnoloģijas, nodrošinot tiem pasaules līmeņa mācības, kā arī finanšu un biznesa stratēģijas atbalstu. “UniLab Defence” dos iespēju jaunuzņēmumiem sadarboties ar nozari, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Aizsardzības ministriju, NATO, citiem nozares dalībniekiem un potenciālajiem partneriem. Gaidāms, ka akceleratorā piedalīsies ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskie uzņēmumi no citām NATO valstīm. “UniLab Defence” darbību plāno sākt 2025. gadā.

Foto: Unsplash.com