Āfrikas cūku mēris: ar žogiem vien nepietiek

Author
Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR”

14. decembris, 2024. gads

sabiedrības veselība

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ir pārskatījusi un identificējusi Āfrikas cūku mēra (ĀCM) riska un preventīvos faktorus mājas cūkām un mežacūku populācijās.

Jaunākie EFSA dati liecina, ka žogi var palīdzēt kontrolēt ĀCM izplatību mežacūku vidū, bet, lai panāktu maksimālu efektivitāti, tie jāizmanto kopā ar citiem drošības pasākumiem. Tāpat EFSA norāda uz insektu potenciālo lomu vīrusa izplatībā, bet nepieciešami turpmāki pētījumi.

EFSA ziņojuma galvenie secinājumi:

  • Lai efektīvi kontrolētu ĀCM izplatību mežacūku populācijā, žogu uzstādīšana jāapvieno ar mežacūku nomedīšanu un beigto mežacūku aizvākšanu. Dabiskie šķēršļi, piemēram, lielas upes vai pilsētu teritorijas, kā arī ceļu infrastruktūra  var ierobežot mežacūku pārvietošanos.
  • Tika izskatīta iespēja izmantot imunokontracepcijas vakcīnu mežacūku populācijas samazināšanai. Taču, lai izstrādātu drošu un efektīvu šādu perorālu vakcīnu, ir vajadzīgi papildu pētījumi un jāņem vērā ilgtermiņa ietekme uz vidi.
  • Lai gan ērces pēdējo desmit gadu laikā ES nav izplatījušas šo vīrusu, tomēr citu asinssūcēju kukaiņu (odu, mušu un dunduru) loma joprojām ir neskaidra, un tā ir jāturpina pētīt.
  • Mājas cūku novietnēs ļoti svarīgi ir nodrošināt stingrus biodrošības pasākumus, lai novērstu vīrusa izplatīšanos saimniecībās, piemēram, pakaišu drošu uzglabāšanu un aizsargtīklu izmantošanu pret insektiem, jo īpaši ĀCM skartajās teritorijās.

Ar pilno ziņojumu iepējams iepazīties šeit

Foto: Pixabay.com

saistītie raksti

konkurss sabiedrības veselība

Izsludināts "NordForsk" konkurss "Ilgtspējīgas veselības un sociālās aprūpes sistēmas vecāka gadagājuma cilvēkiem"

NordForsk sadarbībā ar pētniecību finansējošām organizācijām no Baltijas valstīm izsludinājis konkursu "Ilgtspējīgas veselības un sociālās aprūpes sistēmas vecāka gadagājuma cilvēkiem". Pieteikumu iesniegšanas termiņš - 2025. gada 20. februāris, pulksten 13.00. Konkursa vispārējais mērķis ir r…

Latvijas Zinātnes padome

6. janvāris, 2025. gads

sabiedrības veselība

RSU vēršas pie jaunajām mammām ar aicinājumu piedalīties pētījumā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina iesaistīties pētījumā sievietes, kurām kopš 2022. gada bijušas dzemdības kādā no Latvijas slimnīcu dzemdību nodaļām. Aptauja par gūto dzemdību pieredzi tiek veikta vairākās valstīs starptautiskā Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pētījuma* ietvaros…

Rīgas Stradiņa universitāte

19. decembris, 2024. gads

sabiedrības veselība

Alkohola un medikamentu lietošanas bīstamā kombinācija. Kas riskē vairāk?

Alkohola un medikamentu vienlaicīga lietošana rada vairākas veselībai bīstamas sekas. Tiek atzīts, ka riskantie alkohola lietotāji ir pakļauti lielākam neatbilstošas bezrecepšu un ārsta izrakstīto medikamentu lietošanas riskam. Kāda ir reālā situācija Latvijā? Latvijā vērojams augsts iedzīvotāju…

Mārtiņš Zvackis, RSU Sabiedrības veselības institūts

13. decembris, 2024. gads