Zinātnisks pētījums apliecina izvēlētā ceļa pareizo virzienu

Author
Anda Asere, Labs of Latvia

5. augusts, 2024. gads

Zinātniskā pētījumā gūts apliecinājums, ka veselības tehnoloģiju jaunuzņēmuma “VReach” paplašinātās realitātes risinājums padara neirokognitīvo terapiju efektīvāku un uzlabo pacienta pieredzi.

Nesen “VReach” veica zinātnisku pētījumu, kura mērķis bija izpētīt un pierādīt uzņēmuma risinājuma efektivitāti terapijā. Tika izpētīta gan produkta ietekme uz pacientu uzvedību, gan terapijas objektivizācijas iespējas, jo šobrīd terapija kopumā ir subjektīva un atkarīga no speciālista, kurš strādā ar pacientu, interpretācijām.

Pētījuma laikā produkts tika nepārtraukti testēts kopā ar dažādiem speciālistiem un lietotāju grupām. Testu laikā tika iegūta atgriezeniskā saite – komanda priecājas, ka veselības aprūpes profesionāļi ir apmierināti un ir pozitīvas atsauksmes no ģimenēm.

Efektīvi palīdz uzlabot prasmes

Pētījums apliecina, ka jaunuzņēmuma risinājums padara terapiju efektīvu, pateicoties platformā pieejamajiem datiem.

“Pētījums parādīja, ka mūsu platforma bērniem ar dažādiem traucējumiem efektīvi palīdz uzlabot dažādas prasmes, un rezultāti ir ļoti pamanāmi jau pirmo 10 nodarbību laikā,” teic “VReach” līdzdibinātāja Marina Petrakova.

Pētījumā iegūtie dati sniegs arī starptautisko atpazīstamību, jo daudzi pasaules zinātnieki un uzņēmēji mēģina uzlabot sadrumstaloto veselības aprūpes sistēmu. “Mēs esam pirmie, kuru risinājums pierādīti atrisina vairākas nozīmīgas problēmas,” viņa piebilst.

Vieglāks kontakts ar pacientu

Pētījums apstiprināja, ka ar “VReach” palīdzību speciālists var ātri izveidot kontaktu ar pacientu, kā arī efektīvi sadarboties ar pacientu ilgā laika periodā, jo, kā skaidro Marina, parasti tradicionālajai terapijai ir grūtības noturēt pacienta motivāciju.

Pētījums būs noderīgs arī jauno speciālistu izglītošanā, dodot viņiem iespēju izmantot tehnoloģijas savu klienta dzīves kvalitātes uzlabošanā. “Pētījums vēl vairāk veicina veselības digitalizāciju un uz pacientu orientētu aprūpi. Tāpat tiek veicināta veselības aprūpes sistēmas profesionāļu darba kvalitāte, kā arī viņu dzīves kvalitātes uzlabošanās, kas ir tikpat svarīga, kā pacientu dzīves kvalitātes uzlabošana,” piebilst Marina.

Risinājums palīdzējis jau 1000 cilvēkiem

Līdz šim “VReach” risinājumu ir izmēģinājuši vairāk nekā 1000 pacientu un 50 speciālisti.

“Aktīvs un liels pieprasījums nepārtraukti validē to, cik svarīgs šo problēmu risinājums “VReach” ir jau tagad,” saka Marina.

Strādā pie investīciju piesaistes

“VReach” tuvākajos nākotnes plānos ir piesaistīt investīcijas. Šajā investīciju raundā komanda plāno piesaistīt 600 līdz 750 tūkstošus eiro.

“Mēs aktīvi turpinām meklēt vērtībās balstītas investīcijas, jo, esot jaunuzņēmumam, kas darbojas veselības un ietekmes tehnoloģiju jomā, mēs gribām risināt aktuālās problēmas ar līdzīgi domājošiem partneriem,” teic Marina.

Tāpat komanda turpina darbu pie komandas paplašināšanas, pētījumu veikšanas, Latvijas digitālās veselības jomas attīšanas, kā arī centieniem padarīt produktu vēl pieejamāku tiem, kuriem tas vajadzīgs.

Padara neirokognitīvo terapiju efektīvāku

Šobrīd “VReach” ir globāls starpplatformu risinājums, kas, izmantojot paplašinātās realitātes tehnoloģijas un datus, padara neirokognitīvo terapiju efektīvāku un uzlabo pacienta pieredzi. Risinājums paredzēts neiroatšķirīgiem cilvēkiem, piemēram, pacientiem ar autiskā spektra traucējumiem.

“VReach” pirmsākumi ir meklējami Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes komercializācijas kursā. Vēlāk ideja ir attīstīta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Radošo nozaru inkubatora pirmsinkubācijas programmā, kur Marina iepazinās ar Kristiānu Kārkliņu, ar kuru šobrīd turpina vadīt jaunuzņēmumu. Tāpat komanda piedalījās akcelerācijas programmā “Overkill Ventures”, kā arī ir saņēmusi Rīgas domes grantu programmas “Atspēriens” atbalstu.

Sākotnējā ideja bija veidot virtuālās realitātes pieredzi, kas palīdzētu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem koordinēt acu un roku kustības. Ceļā uz to tika izstrādāts virtuālās realitātes tehnoloģijā balstīts rehabilitācijas risinājums, kas palīdz bērniem ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem.

Šobrīd jaunuzņēmums fokusējas uz neirodažādības stāvokļu rehabilitāciju ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.

Risinājums ir “iepakots” virtuālās realitātes brillēs, kurās speciālists no lietotnes bērnam dod dažādus uzdevumus ar mērķi attīstīt dažādas prasmes. Piemēram, bērniem ar autiskā spektra traucējumiem ir izteikta nepatika pret spilgtu gaismu, skaņām utt. Brilles šos kairinātājus nodala un ļauj pievērsties konkrētu prasmju attīstīšanai.

Tehnoloģijai ir vairākas daļas. Viena ir tas, ko bērns redz brillēs. Saturs ir īpaši pielāgots bērniem ar dažādiem traucējumiem, lai nekaitīgā veidā saņemtu dažādus kairinātājus, un speciālists varētu novērtēt reakciju uz tiem. Otra ir ārstniecības speciālistam paredzēta lietotne, bet trešā – uzņēmuma piedāvātā datu analīze. “Mēs kā tehnoloģiju uzņēmums iegūstam datus, “iztulkojam” tos un iedodam speciālistam, lai tas var izdarīt secinājumus un pielāgot turpmāko terapiju,” skaidro Marina.

Foto: “VReach” komanda Marina Petrakova, Alise Cukova un Kristiāna Kārkliņa Publicitātes foto